Renegociace neboli přejednávání nájemních podmínek za účelem prodloužení stávajících nájemních smluv se v uplynulém roce staly výrazným trendem na kancelářském trhu, který bude v ještě větší míře pokračovat i v roce 2021.

Vloni bylo přejednáno více než 154 tisíc metrů čtverečních kanceláří, což představuje čtyřicet šest procent veškeré nájemní aktivity (uzavření nových smluv činilo třicet jedna procent). Nejaktivnějším regionem byla tradičně Praha a její nejbližší okolí. Podle CBRE, světového lídra v oblasti komerčních realitních služeb, došlo k  nárůstu renegociací především ve druhem pololetí 2020. Data za tretího čtvrtletí ukazují, že v tomto období tvořil podíl obnovených nájemních smluv šedesát čtyři procent; ve čtvrtem čtvrtletí potom padesát jedna procent Fakticky se jednalo o transakce, které netvoří poptávku po nově dokončených prostorách, takže neměly dramatický vliv na míru neobsazenosti. Nicméně vzhledem k pokračující pandemii koronaviru a omezené nabídce nově dokončených kancelářských nemovitostí lze očekávat, že jejich objem poroste i letos.

„Tento fenomén se projevuje u všech firem bez ohledu na velikost kancelářské plochy: přejednávaly se smlouvy v menších kanceláří do dvou tisícich metrů čtverečních, ale také nad pět tisíc metrů čtverečních pronajímatelné plochy. V loňském roce se realizované renegociace týkaly především firem z oblasti informačních technologií, finančnictví či poradenských služeb. Naši agenti loni přejednali téměř třicet sedm tisíc metrů čtverečních kanceláří, což je nejvíce ze všech realitně-poradenských společností na českém trhu,“komentuje Kateřina Havlová vedoucí týmu zastupující pronajímatele kancelářských prostor v CBRE.

Při přejednávání smluv se pro nájemce kanceláří stává klíčovým požadavkem flexibilita – jak v délce nájemních smluv, tak ve variabilitě pronajímaných prostor. Firmy stále ve větší míře dbají na zavádění optimálních strategií uspořádání pracovišť a rozložení pracovních týmů. V současné době je také zvýšená poptávka po parkovacích místech, protože zaměstnanci nechtějí kvůli pandemii využívat veřejnou dopravu v takové míře jako dříve. Souběžně s tím roste i zájem o využívání chytrých technologií, například různých navigačních systémů a aplikací pro nájemce, které umožňují lepší koordinaci lidí uvnitř kancelářských budov a tudíž i efektivnější dodržování potřebných opatření v boji proti koronaviru.

Foto: pixabay.com

Zdroj: Crest Communications, a.s.