Hypoteční banka, která na tuzemský bankovní trh vstoupila 10. ledna 1991 jako východočeská filiálka pražské Agrobanky, je již více než třináct let jedničkou českého trhu s hypotékami.

Za svoji historii několikrát změnila jméno i vlastníka a v současnosti patří do skupiny Československé obchodní banky (ČSOB).

Do obchodního rejstříku byla předchůdkyně Hypoteční banky zapsána v lednu 1991. Tehdy se ale ještě jednalo o regionální obchodní banku, pobočku Agrobanky v Hradci Králové. O dva roky později si banka začala říkat Regionbanka. Změna majoritního vlastníka banky v červnu 1994, kterým se stala tehdejší Investiční a poštovní banka, přinesla přehodnocení obchodních aktivit společnosti a banka se postupně začala měnit ve specializovaný finanční ústav zaměřený na poskytování úvěrů fyzickým osobám. Spolu se změnou orientace se změnil i název a „nová“ Českomoravská hypoteční banka přesídlila do Prahy.

Ani u tohoto názvu ale banka nezůstala, v červnu 2000 do banky vstoupila jako nový majoritní akcionář ČSOB, která podstatně navýšila základní kapitál banky a vypustila z názvu „Českomoravská“; od ledna 2006 tak společnost používá název Hypoteční banka.

Hypoteční banka, jež je lídrem v oblasti nově poskytnutých hypotečních úvěrů od roku 2007, získala jako první v Česku v září 1995 povolení vydávat hypoteční zástavní listy a jejich celková jmenovitá hodnota dosud přesáhla výši 413 miliard korun. Centrála banky sídlí v Praze, po celé ČR má dvacet devět poboček a ke konci roku 2019 zaměstnávala 507 lidí. Celkový objem poskytnutých hypotečních úvěrů v roce 2019 činil podle statistik Hypoindexu 182 miliard a tržní podíl Hypoteční banky na celkovém objemu poskytnutých hypotečních úvěrů v roce 2019 činil podle dat ministerstva pro místní rozvoj 26,5 procenta.

Čistý zisk Hypoteční banky dosáhl v roce 2019 2,5 miliardy korun, což je meziročně o 3,9 procenta více. Čistý zisk skupiny ČSOB, do které kromě Hypoteční banky patří ČSOB, Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS), ČSOB Penzijní společnost, ČSOB Leasing, ČSOB Factoring a Patria, stoupl v roce 2019 o dvacet pět procent na 19,7 miliardy korun. ČSOB patří do mezinárodní bankovní a pojišťovací skupiny KBC, která aktivně působí v Belgii a zemích střední a východní Evropy.

ČTK