Silný vítr, který zasáhl v neděli a pondělí Česko, způsobil klientům pojišťoven stovky škod za miliony korun. Vyplývá to z prvních odhadů největších pojišťoven.

Vzhledem k vánočním svátkům budou podle nich klienti hlásit škody ještě v dalších dnech. Nejčastěji hlášenou škodou je poškození střechy, případy jsou hlavně na horách a na Vysočině. Vyplývá to z dnešních informací pojišťoven.

„K dnešnímu ránu máme nahlášenu zatím zhruba stovku škod za celkem tři miliony korun. Na bilanci je zatím ještě příliš brzo. Lidé své škody začínají teprve hlásit,“ řekla ČTK mluvčí Generali České pojišťovny Ivana Buriánková. V tuto chvíli podle ní hlásí škody nejvíce klienti z Vysočiny a Pardubického kraje. Mezi nejčastější typy škod patří poškozené střechy, škody vzniklé v důsledku pádu stromů či větví jak na stavby, tak na automobily, dodala.

Kooperativě zatím klienti nahlásili sto dvacet škod za celkem čtyři miliony korun. „Nejvíce se nám ozývají klienti z Vysočiny. Jde o popadané stromy, poškozené ploty a střechy,“ uvedl mluvčí pojišťovny Milan Káňa.

ČSOB pojišťovna zatím odhaduje, že nedělní vichřice způsobila jejím klientům sto až sto padesát pojistných událostí. Nejvíce zasaženy byly podle mluvčího Petra Milaty vyšší polohy v severních Čechách, Vysočina, Jeseníky a Beskydy. Mezi nejčastější škody patří opět poškození střech, pády stromů či větví na majetek klientů, dodal.

Silný vítr fouká v Česku od neděle. Podle meteorologů dosáhl nejvyšší náraz rychlosti kolem 145 kilometrů za hodinu na Sněžce, vítr foukal také v Jeseníkách, Beskydech nebo na Českomoravské vrchovině. V pondělí vítr nadále silně vál na severních horách a na Českomoravské vrchovině.

ČTK