Vláda prodloužila poskytování jednoho z příspěvků z programu Antivirus do konce roku, a to příspěvku A. Firmám, které musely zavřít, stát proplatí celé mzdy s odvody až do padesáti tisíc korun. Na twitteru to oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Dosud podniky, na které dopadla nařízená omezení, mohly do konce října získat osmdesát procent výdělku lidí v uzavřených provozech či náhrad mezd v karanténě do 39 tisíc korun superhrubé mzdy. Náměstkyně ministerstva práce pro zaměstnanost Kateřina Štěpánková ČTK řekla, že se prodlužuje do konce roku také vyplácení příspěvků na část náhrady v karanténě, výše se ale nemění.

„My jsme dnes schválili, prodloužili a modifikovali program Antivirus, a to režim A – pouze ale v té oblasti, která se týká těch firem, které jsme z rozhodnutí vlády z důvodů epidemiologických zavřeli,“ řekla na tiskové konferenci Maláčová. Pokud je podle ní uzavřená restaurace, stát jejím zaměstnancům uhradí celou superhrubou mzdu do padesáti tisíc korun, a to zpětně od října. „Nechceme, aby firmy propouštěly. Chceme stále udržet tu velmi slušnou nezaměstnanost, kterou ČR má,“ dodala ministryně.

Ze zveřejněných informací nebylo jasné, zda se prodloužení vyplácení týká i karantény. Maláčová ji nejdřív zmínila v tweetu, v němž schválení oznámila. Ten pak smazala. V novém tweetu už zmínka o karanténě není. Z vyjádření na tiskové konferenci vyplývá, že by se protažení výplaty do konce roku mělo týkat jen uzavřených provozů. V materiálu pro jednání vlády, který ministerstvo práce připravilo a který má ČTK k dispozici, rozdělení podpory pro uzavřené provozy a při karanténě není.

Náměstkyně Štěpánková ČTK řekla, že stát bude ale pokračovat i ve vyplácení části náhrad pro lidi v karanténě, a to ve stejné výši jako dosud. „Je to důležitý prvek programu Antivirus. Karantén přibývá,“ poznamenala Štěpánková. Podle ní příspěvek při karanténě z Antiviru bude mít dál označení A, navýšený příspěvek pro zavřené provozy má nově označení Plus.

Česko je od 5. října v nouzovém stavu. Vláda ho vyhlásila na třicet dní. Nejdřív platila omezení provozu. Od pondělí pak musela kulturní zařízení zavřít. Uzavřené jsou i zoologické zahrady, bazény či fitness centra. Restaurace nejsou otevřené ode dneška, mohou mít do 20:00 jen výdejové okénko.

Podle ministerstva práce by výdaje mohly za listopad a prosinec činit 1,9 miliardy korun. Za říjen se může vydat asi 3,6 miliardy korun na mzdové příspěvky asi pro 230 000 zaměstnanců, spočítalo ministerstvo.

Z programu Antivirus se vedle „áčka“ vyplácí ještě příspěvek B, kterým stát dorovnává 60 procent náhrady mzdy při omezení výroby a služeb kvůli výpadku surovin, pracovníků či poptávky do 29 tisíc korun superhrubé mzdy. Poskytovat se má do konce října. S prodloužením projednávaný materiál nepočítá. Resort práce v podkladech pro vládu uvedl, že je ale případné obnovení této podpory možné podle potřeby. Třetí podporou z Antiviru s označením C bylo odpuštění odvodů firmám do padesáti zaměstnanců za červen až srpen. Dokument pro vládu toto opatření neobsahuje. Maláčová ČTK řekla, že o případném prodloužení příspěvků B a prominutí odvodů menším firmám se bude ještě jednat příští týden.

Odbory a zaměstnavatelé opakovaně požadovali, aby program Antivirus zůstal aspoň do konce roku, než se přijme systémový kurzarbeit. Vláda jeho zavedení naplánovala od listopadu. Na jeho pravidlech se však několik týdnů nemohla shodnout. Její výsledný model odboráři a podnikatelé kritizují. Premiér Andrej Babiš (ANO) přiznal, že se návrh nepovedl. Teď je novela ve Sněmovně. Opoziční strany ji chtějí upravit.

ČTK