Přestože se po vyhlášení nouzového stavu mluvilo o zamrznutí trhu s nemovitostmi, nemělo by jít o dlouhodobý trend. Jen šest procent Čechů chce totiž kvůli krizi plánovaný nákup nemovitosti odložit.

Dalším významným prvkem v rozhodování může být návrh na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí ve výši čtyř procent z celkové kupní ceny, který už schválila Poslanecká sněmovna.

Pokud nastane důsledkem pandemie koronaviru výrazný pokles cen nemovitostí, může se realitní trh opět dynamicky rozhýbat. Až pětina Čechů (dvacet jedna procent) by totiž v takovém případě uvažovala o koupi nemovitosti, i když to původně neplánovala. Ukazuje to aktuální průzkum, který si Raiffeisen stavební spořitelna nechala zpracovat u výzkumné agentury NMS Market Research.

Pomocnou ruku především mladým rodinám navíc podalo Ministerstvo financí, jehož návrh zákona na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí prošel Sněmovnou, a to se zpětným účinkem. Tuto daň tak nebude platit nikdo, komu byl proveden vklad na katastr nejpozději v prosinci 2019 (Ministerstvo financí ČR 8. 7. 2020).

„Češi jednoznačně preferují vlastní bydlení před dlouhodobým nájmem. Proto si polovina mladých ve věku 18–36 let spoří, většinou už od maturity. V posledních letech se ale ceny nemovitostí vyšplhaly do takové výše, že jim často tyto úspory na hypotéku nestačily. Nyní tedy můžeme očekávat, že pokud dojde k většímu poklesu cen nemovitostí, zejména mladí lidé a rodiny po těchto úsporách sáhnou a situaci využijí k nákupu vysněného vlastního domu nebo bytu,“ myslí si Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.

Před vypuknutím pandemie plánovalo koupi nemovitosti třináct procent lidí. Tito lidé se v průběhu pandemie rozdělili na dvě rovnoměrné skupiny. První z nich (sedm procent) nebude koupi odkládat, takto budou postupovat zejména bohatší domácnosti. V průměru šest procent pak s koupí raději počká.

„Pro ty, kdo nyní koupi nemovitosti zvažují, jsme připravili výhodnou nabídku. Na pořízení vlastního bydlení poskytujeme úvěr HYPOsplátka s úrokovou sazbou už od 1,64 procenta ročně. Zrušení daně z nabytí nemovitosti navíc uleví od dalšího výdaje, který se mnohdy pohyboval v řádech statisíců korun. Při zařizování bydlení se pak jistě tato nemalá částka hodí například na vybavení domácnosti,“ uzavírá Lenka Molnárová.

Jaké jsou s ohledem na současnou ekonomickou situaci způsobenou pandemií koronaviru vaše plány ohledně koupě nemovitosti?

Foto: pixabay.com

Graf: NMS Market Research, vzorek tisíc respondentů

Zdroj: WS CEE Communication Consulting, s.r.o.