S průkazem zdravotní pojišťovny mají Češi v Evropské unii a osmi dalších zemích nárok na stejnou péči jako domácí včetně případné nákazy novým typem koronaviru.

Test na covid-19 na vlastní žádost a případnou karanténu si ale musí hradit sami. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Svaz zdravotních pojišťoven (SZP). Sdružuje šest menších pojišťoven, které mají dohromady mezi klienty asi čtyřicet procent obyvatel. Zbývající Češi jsou pojištěni u největší Všeobecné zdravotní pojišťovny.

„V případě covidu-19 nehraje roli, jakou barvu rizikovosti tato země má v českém cestovním semaforu,“ uvedl výkonný ředitel SZP Martin Balada. Česko jako bezpečné země, kam mohou Češi vycestovat, hodnotí všechny země Evropy kromě Švédska. Při návratu z něj je požadovaný negativní test na covid-19. Naopak Českou republiku nově ze seznamu bezpečných států vyřadilo Slovinsko, bez nutnosti testu na covid-19 mohou Češi zemí jen projíždět.

Opatrnost je podle svazu na místě u cest do mimoevropských zemí, zejména těch, kde se nemoc stále šíří, jako je Brazílie, USA či Indie. V takových lokalitách není žádný nárok na veřejnou zdravotní péči a kvalitní služby mohou být drahé. „Rozhodně by se lidé před cestou měli připojistit u komerčních pojišťoven a také si ověřit, zda u těchto rizikových zemí není výluka z plnění,“ dodal Balada.

Pojištěnci je poskytnuta v zemích EU taková péče, aby mohl dokončit svůj pobyt v dané zemi. V případě úrazu tak pravděpodobně půjde o nezbytné ošetření a zbytek léčby se odehraje v ČR. Pokud bude Čech někde za péči platit sám, může si nechat náklady pojišťovnou refundovat do výše nákladů na péči v ČR nebo uhrazené ceny.

Kromě členských zemí EU takovou zdravotní péči garantují Čechům také Norsko, Lichtenštejnsko, Island, Švýcarsko, Severní Makedonie, Srbsko, Černá Hora a Turecko.

ČTK