Téměř polovina Čechů si letos plánuje vzít v práci volno, které využije na úpravy nebo údržbu svého bydlení. V průměru na tyto účely lidé využijí osm dní dovolené.

Nejen rekreace a výlety jsou náplní dovolené. V době pracovního volna se bude také malovat, uklízet, pokládat podlaha nebo štípat dříví na zimu. Jak ukázal průzkum Raiffeisen stavební spořitelny a výzkumné agentury NMS Market Research, skoro každý druhý Čech totiž plánuje využít část dovolené na úpravy nebo údržbu svého bydlení.

„Češi tradičně zvládají řadu činností svépomocí, takže není divu, že místo aby si najali řemeslníky a volno šetřili na cestování a rekreaci, investují do péče o bydlení i několik dnů své dovolené. Nejčastěji se k tomu uchylují lidé z venkova a z domácností s čistým měsíčním příjmem mezi dvaceti a čtyřiceti tisíci korun,“ říká Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.

Celkem si volno za účelem péče o bydlení letos chce vybrat čtyřicet sedm procent lidí, a to rovnoměrně mezi muži i ženami. Věnovat úpravám jeden až pět dnů dovolené by stačilo zhruba polovině a třiceti tří procent by na zvelebování bydlení využilo šest až deset dnů. Devět procent dotázaných pak do úpravy bydlení investuje téměř celý letošní nárok na dovolenou, tedy více než šestnáct dnů.

„V průměru to vychází, že lidé na úpravy a údržbu bydlení využijí osm dnů pracovního volna. Vzhledem k současným vysokým cenám řemeslnické práce může být kutilství solidní finanční úsporou. Při chybějících financích se lidé mohou obracet na stavební spořitelny, které jsou v rekonstrukčních úvěrech jedničkami,“ doplňuje Lenka Molnárová.

Chystáte se využít část dovolené pro úpravy či údržbu bydlení?
Kolik dnů z dovolené asi využijete pro práci na úpravách a údržbě bydlení?

Foto: WS CEE Communication Consulting, s.r.o.

Zdroj: WS CEE Communication Consulting, s.r.o.

Zdroj dat: NMS Market Research, vzorek 1 000 respondentů