Banky k 10. červenci přijaly 385 000 žádostí o odklad splátek, schválily jich 345 000. Oproti minulému týdnu je to v počtu přijatých žádostí nárůst o zhruba pět tisíc, u schválený o asi čtyři tisíce. Vyplývá to z nejnovějších dat České národní banky (ČNB).

Nárůst podaných žádostí výrazně zpomaluje v souvislosti s blížícím se termínem ukončení možnosti odkladu, který je 31. října. ČTK to sdělil hlavní poradce České bankovní asociace Vladimír Staňura.

V červnu podle Staňury rostl počet podaných žádostí o deset tisíc týdně. Současné snížení zájmu o odklad splátek je podle něj logický. Čím více se blíží termín ukončení příjmu žádostí, tím méně dává smysl o odklad splátek žádat, uvedl. Banky zároveň k 10. červenci odmítly čtyřicet tisíc žádostí, což je podle Staňury 10,4 procenta z celkového počtu podaných žádostí.

Procenta jednotlivých druhů úvěrů se podle Staňury nemění. Na spotřebitelské půjčky připadají dvě třetiny podaných i schválených žádostí, čtvrtinu tvoří hypotéční úvěry. „Zbytek připadá na úvěry podnikům a nezařazené,“ dodal Staňura.

O odklad splátek mohou žádat dlužníci zasažení v souvislosti s koronavirem. Dlužník věřiteli skutečnost oznámí, důvody nemusí prokazovat. Splátky je možné odložit u úvěrů včetně hypoték, které byly sjednány a čerpány před 26. březnem. V případě hypoték je možné splácení přerušit také u smluv sjednaných již před 26. březnem, které ale byly čerpány až po tomto datu.

Moratorium se nevztahuje na kreditní karty, kontokorentní úvěry, revolvingové úvěry a operativní leasing. Splátky nelze odložit ani u úvěrů, u kterých dlužník k 26. březnu měl zpoždění se splátkou úvěru delší než třicet dnů.

ČTK