Senát nejpozději do konce června pošle Sněmovně návrh zákona, podle něhož by stát měl obcím a krajům dorovnat výpadek příjmů kvůli proplácení kompenzačního bonusu podnikatelům. Podle předlohy by jim poskytl příspěvek na každého obyvatele. V pořadu Partie televize Prima to řekl předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS).

Na financování kompenzačního bonusu podnikatelům, který činí 500 korun na den, se mají podílet obce. Jejich zástupci uvádějí, že tak budou chybět peníze na investice. Starostové chystají podle Sdružení místních samospráv stávkovou pohotovost a také protest před Sněmovnou, uvedla Česká televize.

Předseda Sdružení místních samospráv Stanislav Polčák (STAN) v rozhovoru pro Otázky Václava Moravce řekl, že ve sdílených daních se čeká propad až 25 procent, což by mohlo prakticky zastavit investice. Kvůli kompenzačnímu bonusu přijdou samosprávy o 16 miliard korun a nyní schvalovanými změnami v některých daních o deset miliard korun, uvedl.

Vláda plánuje, že radnicím poskytne dotace. „Vláda obcím a krajům peníze vzala a řekla, že si budou moci napsat Ježíškovi. My vám (do Sněmovny) zákon ze Senátu pošleme nejpozději na konci června,“ řekl Vystrčil. Podle něj bude kvůli proplácení kompenzačního bonusu obcím chybět „každá pátá koruna“.

Návrh skupiny senátorů počítá s tím, že by stát dal krajům 400 korun a obcím 1 000 korun na obyvatele. Předlohu podepsali zástupci všech senátorských klubů, Senát ji před deseti dny v prvním kole podpořil. Nyní ji projednávají výbory.

Podle předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) bylo nutné peníze podnikatelům v koronavirové krizi poskytnout rychle a kabinet je obcím nahradí. „Jednoznačně zaznělo, že obcím se to v rámci možného bude kompenzovat,“ uvedl v Partii Vondráček. Podle něj je nyní spor o to, jakým způsobem se bude obcím pomáhat.

Předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka v Otázkách Václava Moravce řekl, že obce dostanou zpět vše a zřejmě i víc. Poukázal na to, že například obec s 30 obyvateli by podle opozičních návrhů dostala 30 tisíc korun, ale v dotačním řízení by to mohla být mnohem vyšší částka. Chvojka míní, že chystaná akce Sdružení místních samospráv souvisí s podzimními krajskými volbami. Šéf komunistické frakce Pavel Kováčik upozornil na to, že malé obce leckdy na investice peníze vůbec nemají. „Je riziko, že si to vládní koalice bude přihrávat svým vlastním starostům,“ varoval v Otázkách Václava Moravce před dotacemi předseda pirátského klubu Jakub Michálek. Většina podpůrných programů je pomalá a administrativně náročná, poznamenal.

Také Vystrčil podotkl, že stát zatím nevyřídil žádosti obcí o dotace z února za celkem dvě miliardy. Neumí si tak představit, že by se rychle rozhodlo o rozdělení 18 miliard. Podle šéfa horní komory by to trvalo nejméně rok. Zástupci radnic uváděli, že kvůli výpadku peněz musí rušit plánované investice. Senátoři už dřív řekli, že obcím bude chybět 11 miliard a krajům čtyři miliardy.

Předseda Sněmovny uvedl, že dotace od státu obcím budou na konkrétní projekty. „Některé obce říkají: ´Dejte nám to bez určení, my si poradíme´. To nechceme,“ uvedl Vondráček z vládního hnutí ANO.

Podle Vystrčila není možné důvěryhodnost obcí zpochybňovat. „Jedna z věcí, které vláda říká, je, že se musíme z krize proinvestovat. To nejsou peníze pro starosty a zastupitelstva, ale pro občany. Investovat umí obce. Jim věří 70 procent obyvatel, vládě 40 procent,“ míní Vystrčil z opoziční ODS.

ČTK