e-news.cz - kurzy
Reklama

Jak firmy řeší krizi? Některé scénáře se vyplatí, jiné budou mít následky

05.05.2020, Autor: Karolína Hurychová

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Jak firmy řeší krizi? Některé scénáře se vyplatí, jiné budou mít následky

Pandemie nového koronaviru nás zastihla nepřipravené. Ze dne na den tak ovlivnila i do té doby kvetoucí zaměstnanost.

Firmy se musely takřka ihned vyrovnat s úbytkem klientů a zakázek, a to často zmrazením náborů, nebo dokonce zastavením výroby.
Určitým způsobem se tak nouzový stav dotýká celé české společnosti. Jak se ale s nastalou situací jako firma vyrovnat? To jsme zpracovali se společností Expertis.
Společnosti reagovaly a reagují různě. Některá manažerská rozhodnutí však nejsou z dlouhodobějšího hlediska úplně šťastná, z jiných lze těžit hned po krizi.
Změna pracovní pozice
Je jasné, že při omezeném vycházení z obavy šíření nákazy nového koronaviru některé profese potřebné vůbec nejsou. Ale firmy si uvědomují, že propustit celé obchodní oddělení nedává velký smysl.
„Řešením je převést pracovníky na jinou práci. Obchodní zástupci si tak vyzkoušejí pozici třeba u výrobní linky, za pokladnou nebo jsou přesunuti do expedice. Firma je nepropustí, vydělají si peníze a po zmírnění omezení mohou znovu naskočit do svých zaběhnutých kolejí,“ říká Jan Šindelář, executive lead ze společnosti Experis.
Kurzarbeit – vyzkoušeno v průběhu finanční krize
Německý výraz kurzarbeit spočívá v tom, že firma zaměstnancům zkrátí pracovní dobu, ale ti o své peníze nepřijdou. Ušlou mzdu jim doplatí stát. Na druhou stranu zaměstnavatel garantuje, že nikoho nepropustí. To je výhodné pro obě strany, společnost si udrží svůj tým pracovníků a pomáhá tím firmě jako celku. Na druhé straně firma nepřenáší veškeré náklady na stát.
„K tomuto řešení přistoupily firmy i v krizi v roce 2008. Jedná se tedy o osvědčený způsob, jak nemuset propouštět, ale snížit náklady na zaměstnance,“ podotýká Jan Šindelář.
Půjčte nám své lidi
Někde pracovníci přebývají, jinde chybějí. Bez práce jsou například umělci, taxikáři, číšníci, servírky, kuchaři, ale i průvodci a pracovníci z cestovního ruchu. Někteří jsou zaměstnaní, jiní provozují vlastní živnost. Možnost, jak vyřešit nepříznivou finanční situaci a na druhé straně chybějící pracovní síly, je si zaměstnance půjčit.
„Mnoho lidí přišlo o práci. Někteří jen na chvíli, jiní se budou muset po zaměstnání poohlédnout. Na druhou stranu chybějí zdravotní sestry, skladníci, pokladní, skladníci a tak dále. Řešením je zaměstnance nevyhodit, ale dočasně si je půjčit z jiné firmy,“ přibližuje Šindelář.
Propouštění
Firmy přicházejí o peníze. Zakázek je méně, nebo dokonce žádné. Jak osekat firemní rozpočet, je jasné. Jako první se většinou sahá na benefity pro zaměstnance, občerstvení a další věci, bez kterých se všichni obejdou. To však mnohdy nestačí. Na řadu tak v nemálo případech přichází propouštění zaměstnanců. První jdou obvykle na řadu externisté, lidé ve zkušební době nebo se nepřijmou ti, kteří měli záhy nastoupit. Jenže o místo se právem obávají i manažeři a klíčoví zaměstnanci.
„Propustit kvalitní a loajální zaměstnance není nejlepší recept na krizi. Nouzová opatření skončí a vítězit budou napříč byznysem ty firmy, které ve svém oboru dokážou podat nejlepší výkon. To půjde těžko, když budou klíčoví pracovníci působit v konkurenční firmě nebo odpočívat na úřadu práce,“ vysvětluje Šindelář.
Nikdo nemá stoprocentně fungující recept na tuto situaci a důsledky pro pracovní trh, které vyvolává. Je pravděpodobné, že se s vlivem koronavirové nákazy budeme potýkat ještě minimálně několik kvartálů. Nebuďme však pesimisti, jednou z vlastností tržní ekonomiky je schopnost poměrně rychle se vzpamatovat i ze silných ekonomických otřesů. Vzpomeňme si například na situaci v Německu a Japonsku po druhé světové válce, kdy byly tyto státy doslova v troskách.
„Důležité je nepodléhat emocím a panice a najít to nejlepší řešení s ohledem na budoucnost. Doufejme, že se brzy podaří zamezit šíření nového koronaviru a trh práce se vzpamatuje,“ uzavírá Šindelář.
Foto: Pixabay


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

CETA: Přehnané regulace umělé inteligence mohou poškodit evropskou konkurenceschopnost

29.03.2024, Autor: red

Digitální regulační politika Evropské unie, zejména v oblasti umělé inteligence, vyvolala rozsáhlou diskusi. Ambiciózní legislativou, jako je AI Act, se EU snaží zaujmout pozici světového lídra v oblasti etického řízení umělé inteligence. Tento přístup však vyvolává obavy ohledně jeho dopadu na inovace a konkurenceschopnost v digitálním odvětví.

Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Komentář Radomíra Jáče k údajům a detailům ohledně výkonu HDP České republiky za loňské 4. čtvrtletí a za celý rok 2023

28.03.2024, Autor: Z blogosféry

Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí lepší než původně reportované výsledky HDP. Dle zpřesněných dat HDP v loňském závěrečném čtvrtletí mezikvartálně vzrostl o 0,4 % a meziročně si připsal 0,2 %, když předchozí údaje uváděly mezikvartální růst HDP 0,2 % a meziroční pokles 0,2 %.

Schmarcz: Totální zesměšnění odborů. Potřebuje je ještě vůbec někdo?

27.03.2024, Autor: Martin Schmarcz

Odvoláváme, co jsme odvolali a slibujeme, co jsme slíbili. Jako pomatený pohádkový král působí odboráři poté, co si do čela opět zvolili Josefa Středulu jehož před třemi týdny sesadili v palácovém převratu. Tato tragikomická příhoda jen dokresluje, v jak žalostném stavu je hnutí, které kdysi doslova hýbalo politikou i režimy. Čím to je?

Švehla: Obchod mezi čistou a špinavou částí planety

25.03.2024, Autor: Martin Švehla

Ekologické vidění světa a ekonomiky se ve vyspělých zemních prosazuje už nejméně půl století, v posledních dekádách dokonce velmi radikálně, což vyvolává silnou oponenturu. Jedni mluví o záchraně planety, jejíž zkáza je při současné produkci oxidu uhličitého neodvratná, druzí mluví o ekonomické záchraně společnosti, která se přehnanou a překotnou redukcí uhlíkové stopy ničí v samých základech svého fungování. 

Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze zákona o lobbování

18.03.2024, Autor: red

O českém právním řádu se všeobecně soudí, že se stoupající kvantitou trvale klesá jeho kvalita. Pokud platí zákon přechodu kvantity v kvalitu, pak je legislativa výjimkou. Pravděpodobně to souvisí i s tím, že vedle dalších právnických profesí je legislativec málo placen, a když to nefunguje, slouží jako fackovací panák.

Švehla: Euro a politika

17.03.2024, Autor: Martin Švehla

Když pan prezident jednou větou vyvolá veřejnou diskusi, svědčí to o jeho vlivu. V případě zavedení eura to sice není diskuse, která by spojovala, ale také to není nic, co by širokou veřejnost až tak vzrušovalo. Navíc exportéři, kteří se zpočátku zdáli být nejhlasitějšími zastánci přijetí eura se z diskuse vytratili poté, co koruna oslabila a zajistila jim dodatečné příjmy.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Bez jakých znalostí a dovedností se dnes zaměstnanci neobejdou?

14.03.2024, Autor: Z blogosféry

Aby člověk získal a udržel si dobré pracovní místo, musí se prosadit často ve vysoké konkurenci. K tomu pak potřebuje určité vlastnosti a schopnosti, které pomohou podávat patřičné výkony, zvládat pracovní situace a efektivně komunikovat s kolegy i nadřízenými. Co je v současném boji o kvalitní pozici potřeba nejvíce?

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama