Poslanecká Sněmovna odmítla návrh opozice na to, aby břímě nájemníků komerčních objektů na sebe vzal stát, nikoliv aby byla povinnost přenesena na nájemce, jak s tím počítá vládní návrh. Byl to komplexní návrh opozice, který koaliční poslanci zamítli.

Považujeme za chybu přenášet odpovědnost a dopady současné krize na další subjekty. Stát v tomto případě klade plné břímě na podnikatele, bez ohledu na to, jaké důsledky to přinese jim i dalším navazujícím subjektům. Namísto pomoci jedné skupině rozšiřuje počet těch, kterých se krize dotkla a do budoucna zásadně rozšiřuje okruh nezbytné pomoci.

Je to velmi špatná zpráva, která současnou krizi přenáší na další skupiny. Dochází k multiplikaci fatálních dopadů. Namísto podpory těch, kdo podporu potřebují se tímto rozhodnutím posílá pomyslný Černý Petr dále, na majitele komerčních prostor, následně terciální sféru, nakonec na banky a další instituce.

Schválením koalice do české ekonomiky zasela virus druhotné platební neschopnosti, jehož vymýcení zabere mnohonásobně více času, než léčba koronaviru samotného.

Vládní strany zvolily řešení, které bude špatné pro všechny. Roztáčí se nebezpečná spirála, kterou nebude mít nikdo pod kontrolou! Její konečné řešení bude dříve či později stejně v rukách státu, bude jej to ale stát mnohem více peněz a bude již jen zachraňovat trosky, namísto podpory fungujícího stavu. Stačilo přitom málo: bezúročné úvěrování poskytnout přímo nájemníkům k uhrazení dalších šesti nájmů. Peníze by se tak státu vrátily, a řetězec vztahů v komerčním nájemním bydlení by nebyl likvidován. Toto opatření se nakonec dotkne doslova každého občana České republiky. Každý z nás za toto rozhodnutí zaplatí v dalších měsících a letech.

Nezbývá nyní než doufat, že podobnou chybu neudělají poslanci také v případě nájemního bydlení. To by bylo likvidační i pro individuální majitele nájemních bytů, kteří do nich často vložili své veškeré peníze a měli je jako zajištění na dobu důchodu.

TOMÁŠ KADEŘÁBEK, ředitel Asociace developerů České republiky

 

 

 

 

 

 

 

Foto 1: Pixabay

Foto 2: archiv ADČR