Vláda na základě epidemiologického vývoje nemoci covid-19 uspíšila svůj harmonogram otevírání obchodů a dalších provozoven v Česku. Místo 8. června by nově měl skončit 25. května.

Už od nejbližšího pondělí by se měly otevřít provozovny s plochou do 2 500 metrů čtverečních s vlastním vchodem, původní plán přitom počítal s postupným otevíráním provozoven do 200 a 1 000 metrů čtverečních až do června. Novinářům to řekl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

Od příštího pondělí 27. dubna stát umožní provoz obchodů do 2 500 metrů čtverečních, které mají samostatný vchod a nejsou v obchodním centru. Začnou znovu fungovat autoškoly a posilovny či fitness centra bez zázemí. Na 11. května počítá nový vládní plán s otevřením restaurací se zahrádkou či výdejním okénkem a kadeřnictví, muzeí, galerií či výstavních síní. V poslední fázi 25. května by mohly v běžném provozu fungovat nejen restaurace, ale také ubytovací zařízení, počítá se i s uvolněním kulturních či společenských akcí.

Havlíček uvedl, že kabinet vyšel ze svého slibu, že je připraven na základě vývoje epidemie svůj harmonogram zpomalit i uspíšit. Klíčové bylo vyhodnocení vlivu velikonočních svátků. „Velikonoce dopadly velmi dobře,“ uvedl. Důsledná a včasná opatření v Česku ale podle něj zabrala. „Můžeme si dovolit uvolňovat restrikce rychleji, není možné propást jediný den s ohledem na uvolňování podnikání,“ dodal.

Od nejbližšího pondělí se mohou také konat bohoslužby do 15 lidí, otevřou knihovny, zoologické a botanické zahrady. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) novinářům řekl, že kabinet už dnes změny platné od 27. dubna zanesl do příslušného krizového opatření. „Krizové opatření překlápí mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví a zakotvují změny, které vláda schválila v rámci rozvolňování,“ uvedl.

Datum 11. května se vztahuje také na prodejny v nákupních centrech, pokud bude pozitivní epidemiologická situace a splněny specifické hygienické podmínky, a provozovny nad 2 500 metrů čtverečních mimo nákupní centra, plán počítá i s otevřením venkovních prostor zámků, hradů a skanzenů a venkovními tréninkovými aktivitami profesionálních sportovců.

Od 25. května budou podle nového plánu v provozu vnitřní prostory restaurací, hotely, kempy, dosud nepovolené taxislužby či divadla. Kabinet chce ještě specifikovat, kolik lidí by se mohlo účastnit kulturních, společenských a sportovních akcí. Uvolněn má být také provoz vnitřních prostor botanických a zoologických zahrad. Termín se týká i svateb. Havlíček zmínil, že v tomto případě byla především kvůli svatebčany žádanému termínu 6. června řada požadavků, aby neplatilo původní omezení do 8. června.

Činnosti, na které nový harmonogram nepamatuje, budou povoleny během června podle aktuální epidemiologické situace. Ministerstvo zdravotnictví připraví prováděcí předpisy s konkrétními povinnostmi pro veškeré akce a provozovny z harmonogramu, uvedl Havlíček. Stát podle něj bude velmi důsledně dodržování hygieny vymáhat, je při tom připraven zapojit Českou obchodní inspekci či živnostenské úřady.

Na rozhodnutí vlády neměl podle Havlíčka žádný vliv dnešní verdikt soudu o zrušení čtyř mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví. „Toto byly scénáře, které jsme měli připraveny v průběhu posledních dní,“ uvedl. Hodnotit dopad rozhodnutí soudu nechtěl, zdůraznil při tom, že vláda se dnes po několikahodinové přestávce ještě ve 20:00 vrátí k jednání.

Plánované vlny rozvolňování opatření:

pondělí 27. dubna

– provozovny do 2 500 metrů čtverečních (včetně turistických informačních center), pokud nejsou v nákupních centrech nad 5 000 metrů čtverečních (netýká se provozoven, které budou otevírány v dalších etapách)

– autoškoly

– posilovny a fitness centra bez využití zázemí (sprchy, šatny)

– bohoslužby do 15 osob za přesně definovaných podmínek

– knihovny

– zoologické, botanické a dendrologické zahrady (venkovní prostory)

pondělí 11. května

– všechny provozovny v nákupních centrech (v případě pozitivní epidemiologické situace a specifických hygienických podmínek)

– provozovny nad 2 500 metrů čtverečních, které nejsou v nákupních centrech

– restaurace, hospody, bufety, kavárny, vinotéky, pivotéky s prodejem přes výdejní okénko a v rámci venkovních (letních) zahrádek

– holičství a kadeřnictví, pedikúry, manikúry, solária, kosmetické, masérské, regenerační nebo rekondiční služby

– muzea, galerie a výstavní síně

– zámky, hrady, skanzeny (venkovní prostory)

– venkovní tréninkové aktivity profesionálních sportovců s vyloučením veřejnosti

pondělí 25. května

– restaurace, hospody, bufety, kavárny, vinotéky, pivotéky (vnitřní prostory)

– hotely, venkovní kempy a další ubytovací zařízení (včetně jejich restaurací a kaváren)

– taxislužby (dosud nepovolené)

– živnosti, při kterých je porušována integrita kůže (tetování, piercing)

– divadla, zámky, hrady a ostatní kulturní aktivity za přesně definovaných podmínek

– kulturní, společenské, sportovní akce (počet osob bude specifikován)

– zotavovací akce apod. pro děti do 15 let věku

– další včetně opatření v cestovním ruchu

– svatby za specifických hygienických podmínek

– zoologické, botanické a dendrologické zahrady (včetně vnitřních prostor)

Ostatní činnosti budou povoleny následně během června dle aktuální epidemiologické situace.

ČTK