Ekonomický poradní tým Ústředního krizového štábu se rozdělil do čtyř pracovních skupin. Každá z nich má jiný úkol. Poradní tým se zabývá dlouhodobými dopady omezení v souvislosti s nákazou koronavirem na společnost a chce hledat nejefektivnější cesty k restartování ekonomiky ČR. ČTK o tom informoval ředitel Centra pro globální a hospodářskou politiku Jan Švejnar, který poradní tým vede. Jeho členy je 14 předních českých ekonomů.

Tým začal pracovat 31. března. „Víme, že je třeba jednat co nejrychleji, o naší budoucí prosperitě rozhoduje každý den, každá hodina,“ uvedl Švejnar.

Členové týmu se rozdělili do čtyř skupin. První shromáždí data a rozpracuje modely ekonomických dopadů současných opatření a možných scénářů vývoje v ČR. Druhá prováže ekonomická opatření se zdravotnickými a epidemiologickými. Prioritou je zvýšení testovací kapacity tak, aby výsledky umožnily naplánovat restart ekonomiky a snížit negativní dopady na společnost.

Třetí skupina vyhodnocuje dopad opatření, který je spojen s útlumem ekonomické aktivity. Jde především o zaměstnanost a zaměstnavatele, malé a střední podniky s nízkou úrovní rezerv, nebezpečí vzniku druhotné platební neschopnosti nebo studie stávajícího systému podpory v nezaměstnanosti. Skupina se zaměří i na obyvatele, kteří se dosud pohybovali na hranici chudoby a nyní jim hrozí propad pod tuto hranici. Čtvrtá skupina pak připraví dlouhodobější výhled pro zajištění udržitelného růstu české ekonomiky.

V týmu jsou vedle Švejnara například také rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, Tomáš Sedláček z ČSOB a Univerzity Karlovy (UK), docentka ekonomie Ilona Švihlíková, ekonom ČMKOS Martin Fassmann, ekonom ETUI Jan Drahokoupil, Daniel Münich, Filip Matějka a Štěpán Jurajda z CERGE-EI, Michal Mejstřík z Institutu ekonomických studií UK, bývalý ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek nebo ekonom České spořitelny Petr Zahradník.

„Jsem moc rád, že pozvání k účasti v EPT přijali přední ekonomové z akademické sféry, výzkumu i privátní sféry. Těší mě odhodlání členů týmu přinést své zkušenosti a pomoci České republice,“ dodal Švejnar.

ČTK