Současné vládní nařízení, které umožňuje nakupovat výhradně seniorům mezi 10. a 12. hodinou by mělo být zrušeno. Aktuální zkušenost na našich prodejnách ukázala, že kvůli tomuto řešení se před 10. hodinou koncentrovaly velké skupiny seniorů před prodejnami.

Jde to přesně proti snahám o zabránění kumulace většího počtu osob na jednom místě.

Pokud by někdo ze seniorů byl nakažený, může ohrozit další členy této nejrizikovější skupiny. Zároveň se ukázalo, že zatímco v 10 hodin stály nárazové zástupy lidí před prodejnami, v 11 hodin zely obchody prázdnotou. Toto nařízení jde jednoznačně proti malým vesnickým prodejnám a není domyšlené. Vláda by ho měla nejlépe zrušit, pokud však dojde k avizovaným změnám, ať pro seniory vyhradí první otvírací hodinu obchodu. Právě tuto dobu do prodejen zpravidla míří, jejich návštěvy jsou přitom rovnoměrnější než v současnosti, kdy čekají davy seniorů před obchody před 10. hodinou

Koncentrace lidí v místech s více provozy

Doporučujeme lidem, aby pro nákupy využívali především menší prodejny. Nemusí jít přitom o pouze o potraviny, stejný princip se týká i lékáren. V nákupních střediscích je vlivem přítomnosti více obchodních jednotek výrazně vyšší koncentrace osob, v případě lékáren či drogerií se tak tvoří značné fronty. Tento problém odpadá u samostatných jednotek, návštěvy spotřebitelů jsou to rozvrstveny do celého dne. V malé prodejně potravin tak člověk často nakupuje sám, nehrozí tedy problém jako v hypermarketu, že se dostane do styku s desítkami či stovkami jiných lidí.

ROMAN MAZÁK, předseda Družstva CBA CZ