e-news.cz - kurzy
Reklama

Novela zákona o ČNB může mladým zjednodušit cestu k vlastnímu bydlení

29.11.2019, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Novela zákona o ČNB může mladým zjednodušit cestu k vlastnímu bydlení

Poslanci mají v těchto dnech schválit novelu zákona o ČNB, která by umožnila nařizovat komerčním peněžním domům, za jakých podmínek

půjčí lidem na bydlení. Doposud mohla jen vydávat doporučení.
Zároveň ale novela může přinést zajímavé zvýhodnění pro mladé lidi do 36 let. Banky by tak mohly těmto zájemcům o hypotéku nově změkčit kritéria pro poskytnutí úvěru. Žadatelům by například stačilo výrazně méně vlastních zdrojů.
Novela zákona o ČNB z pera ministerstva financí je ve Sněmovně už podruhé a tentokrát má podle všeho velkou šanci projít. Pokud by byla schválena, přinesla by hned několik zajímavých změn na hypotečním trhu. Jednou z nedůležitějších je zavedení takzvané hypotéky pro mladé. Že by konečně revoluce a řešení současné krize dostupnosti bydlení? Nebo je to spíš jen kosmetická úprava podmínek, která pomůže jen úzkému okruhu žadatelů? Podle našich propočtů to mladým pomoci může, a to zejména díky nižším požadavkům na vlastní zdroje. Šance na získání hypotéky se tak může u této skupiny obyvatel zvýšit. Jak vyplývá z loňského průzkumu agentury IPSOS, více než 60 procent Pražanů uvažujících o hypotéce na vlastního bydlení má naspořenu částku nepřesahující 500 tisíc korun.
Největší problém dostupnosti vlastního bydlení se ukrývá v množství vlastních prostředků, které jsou na začátku potřeba. Nyní banky mohou poskytovat hypotéky maximálně na 90 procent hodnoty nemovitosti a těchto hypoték nesmí být více než 15 procent z celkového objemu.
Novela zákona o ČNB, kterou projednává Sněmovna, by ale bankám umožnila poskytovat mladým lidem do 36 let devadesátiprocentní hypotéky bez omezení jejich počtu. Takovým žadatelům pak stačí jen polovina vlastního kapitálu, který by byl nutný u hypotéky osmdesátiprocentní. A to není rozhodně zanedbatelná suma. Například u průměrného nového bytu 2+kk s cenou 5,63 milionu korun činí rozdíl v kolonce vlastní prostředky přes půl milionu korun. A to je pro mladé lidi velmi podstatný rozdíl.
Dále je v novele navrženo i zvýšení tzv. dluhové služby (DSTI) o pět procentních bodů a změna se má týkat i parametru, který hlídá výši celkového dluhu (DTI). Ten by se v těchto případech mohl navýšit o jednoroční násobek čistého příjmu, tedy desetinásobek. Nyní je vyžadován maximálně devítinásobek. Z konkrétních příkladů, které jsou počítány u průměrných cen nových pražských bytů, je patrné, že zásadní rozdíl je zejména v kolonce nutných vlastních finančních zdrojů. Požadavky na čistý měsíční příjem jsou v obou případech prakticky stejné. U devadesátiprocentní hypotéky s měkčími parametry pro mladé do 36 let je ale vyšší měsíční splátka hypotečního úvěru.
MICHAELA TOMÁŠKOVÁ, výkonná ředitelka Central Group, a.s.
 


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Daňhel: Dohledové orgány by měly zamezit neodbornému srovnávání povinného ručení

16.04.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Na začátku března uveřejnil Ekonomický magazín můj příspěvek Ekonomika „povinného ručení“ musí čelit trendu růstu škodního průběhu. Vzápětí v časopisu Pojistný obzor vyšel text „Povinné ručení zůstává pod tlakem vysoké škodní inflace“. Pojistný matematik Petr Jedlička zde konstatoval, že rozevírání nůžek mezi průměrnou škodou a průměrným pojistným pokračuje. 

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Zemřel demýtizátor racionality

16.04.2024, Autor: red

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

Schmarcz: Peklo mimořádných schůzí aneb proč dělat něco užitečného, když místo toho můžeme hrát před voliči trapné divadlo?

14.04.2024, Autor: Martin Schmarcz

Mimořádné schůze se mají konat jen mimořádně. Třeba když vypukne válka, pandemie, stav legislativní nouze, nebo vláda provede něco strašného, na co nestačí interpelace. U nás se z toho stává běžný kolorit. Něco ve stylu speciálního vysílání. Obvykle to ale spíše dopadne jako podřadná telenovela.

Poradna: Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

12.04.2024, Autor: Z blogosféry

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

CETA: Ceny potravin i nadále klesají

05.04.2024, Autor: red

V únoru letošního roku (poslední dostupná data) spotřebitelské ceny celkově vzrostly meziměsíčně o 0,3 %. Meziročně ceny v únoru vzrostly o 2,0 %, což bylo o 0,3procentního bodu méně než v lednu. Ceny zboží úhrnem zůstaly na úrovni měsíce ledna, zatímco ceny služeb vzrostly o 0,7 %.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

CETA: Evropské dotace a regulace: Dvojsečná zbraň českého zemědělství

31.03.2024, Autor: red

Česká zemědělská komunita se ocitá v rozporu mezi regulacemi EU a systémem dotací, které formují současný agrární model. Zatímco Green Deal klade důraz na udržitelnost a ekologické zemědělství, dotace vytváří podmínky pro nadprodukci a environmentální zátěž. Tato situace odhaluje klíčový paradox v srdci evropské zemědělské politiky.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama