EVŽEN KOREC, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.

České stavebnictví v srpnu letos poprvé meziročně kleslo, podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) o 2,4 procenta. Meziměsíčně byla stavební produkce nižší o 2,8 procenta.

Roste naopak bytová výstavba, celkem se v srpnu začalo v celé republice stavět 3 294 nových bytů, což je meziročně o 3,1 procenta více. Dokončeno bylo o něco méně bytů, celkem 3 013 bytů. Byty vznikají prakticky ve všech regionech, v hlavním městě však bytová výstavba stále výrazně zaostává za poptávkou.

Stavební firmy v Praze letos od začátku roku dokončily celkem 2 739 bytů v bytových domech. Loni za stejné období jich přitom bylo o 314 více a v roce 2017 dokonce o 578 více. Neustále tak klesá počet dostupných bytů v hlavním městě. Lidé hledající vlastní bydlení se proto stále musí poohlížet po obcích ve Středočeském kraji. Ten už před časem definitivně převzal otěže bytové výstavby a s přehledem v tomto ohledu dominuje. Jen letos se ve středních Čechách dokončilo celkem 4 363 nových bytů, přičemž 3 089 v rodinných domech. Praha je s odstupem 799 bytů až druhá.

Pokračuje tak trend druhé suburbanizace, kdy se lidé z Prahy přesouvají do nově vznikajících čtvrtí ve středočeských obcích. Že se na tomto v nejbližší době nic nezmění, ukazují statistiky zahajovaných bytů. Těch se letos ve středních Čechách začalo stavět už 3 899 (z toho 3 358 v rodinných domech), zatímco v hlavním městě „jen“ 3207 (z toho v rodinných domech 250).

Z těchto dat jednoznačně vyplývá, že chybějící byty na pražském trhu nahrazují nové rodinné domy ve Středočeském kraji. Vzhledem k tomu, že pracovní místa zůstávají v hlavním městě, je jasné, že i nadále poroste počet lidí každodenně dojíždějících do Prahy.

Praha proto musí urychleně odblokovat stavební proces a povolit velké bytové projekty, které jsou dlouhodobě zamrzlé v povolovacím procesu. Nutné je také vytipovat a připravit další pozemky vhodné pro rezidenční výstavbu. Jen tak se na trh dostanou cenově dostupnější byty a hlavní město si opět převezme pozici lídra bytové výstavby, která mu ještě před pár lety jednoznačně patřila.