V listopadu vyprší platnost třiceti osmi tisícům pokladních certifikátů k elektronické evidenci tržeb, které byly generovány v počátcích zavádění elektronické evidence tržeb koncem roku 2016. Upozornila na to v tiskové zprávě finanční správa.

Dotčení podnikatelé by si tak měli vygenerovat nový certifikát, protože po vypršení platnosti původního jim nepůjdou zaevidovat tržby a vystavují se tak sankcím. V únoru 2020 pak podle dřívějších informací správy vyprší platnost u 112 tisíc certifikátů. Vydání certifikátu je bezplatné.

Podle údajů na internetových stránkách k EET je v současnosti vydáno 372 266 certifikátů. Vydané pokladní certifikáty mají platnost tři roky. Datum ukončení platnosti certifikátu zjistí podnikatelé přímo v aplikaci EET. Podnikatelé také mohou využít službu upozornění na konec platnosti certifikátu. K tomu stačí podle správy v aplikaci k EET zadat kontaktní e-mailovou adresu. Na tu budou podnikatelům zaslány postupně tři e-maily s upozorněním o blížícím se konci platnosti konkrétního pokladního certifikátu.

První vlna EET, která se týkala hotelů a restaurací, odstartovala začátkem prosince 2016. Druhá, která se týkala obchodníků, pak začala v březnu 2017. Prostřednictvím certifikátu systém finanční správy identifikuje daného poplatníka. Podnikatel přitom může mít jeden certifikát pro všechna svá pokladní zařízení, ale i více certifikátů pro každou svou provozovnu nebo pro každé pokladní zařízení.

Problematiku certifikátů dnes kritizovaly Podnikatelské odbory. „Podnikatelské odbory jsou pobouřeny, protože desítkám tisíc podnikatelů hrozí, že dostanou až půlmilionovou pokutu kvůli elektronické evidenci tržeb. Podnikatelské odbory poukazují na to, že stát jen vybírá peníze, ale veškeré náklady a povinnosti s tím spojené padají na živnostníky a malé a střední podnikatele,“ uvedl šéf odborů Radomil Bábek.

Nový certifikát lze vygenerovat ve webové aplikaci Elektronická evidence tržeb na Daňovém portále. Podnikatelé mají k dispozici na internetu podrobný návod.

V současnosti je do EET zapojeno zhruba 189 tisíc podnikatelů. Ti za dobu trvání EET zaevidovali zhruba 12 miliard tržeb.

ČTK