V osmém ročníku soutěže Equa Bank Rodinná firma roku, kterou organizuje Asociace malých a středních podniků a živnostníků, zvítězila v kategorii středních firem potravinářská společnost Alika, výrobce pražených ořechů a slaných snacků.

Výsledky hlavní tuzemské soutěže o nejlepší rodinné firmy asociace vyhlásila na dnešním galavečeru při příležitosti Dne podnikatelů ČR.

Druhé místo a zároveň cenu veřejnosti získala společnost Topvet, výrobce přírodní kosmetiky a doplňků stravy, a třetí místo obsadila firma Moris Design. Ta se zabývá návrhy a výrobou interiérů prodejen, showroomů, restaurací a kanceláří.

Nejlepší malou firmou je výrobce školních, studentských, koncertních a mistrovských smyčcových hudebních nástrojů Akord Kvint. Společnost v současné době exportuje své výrobky zhruba do 30 zemí.

Asociace letos poprvé vyhlásila také digitální firmu roku, stala se jí společnost Hexpeak s.r.o. – Chytrý kurník. Projekt Chytrý kurník představuje alternativu pro klecový chov drůbeže. Klíčovým produktem projektu Chytrý kurník jsou automatická kurníková dvířka Chickdoor, která v závislosti na denním osvětlení ráno otevírají a večer zavírají vchod pro drůbež. Zajišťují tak chovateli ochranu drůbeže před nočními predátory a šetří starosti s každodenním ručním zavíráním kurníku.

Rodinné podnikání zažilo v letošním roce přelomový okamžik, když se ukotvila definice rodinného podnikání v legislativě, a to formou vládního usnesení. Firmy a živnosti rodinného typu mohou díky tomu získat větší podporu, buď jako jednodušší zaměstnávání rodinných příslušníků, nebo pobídkami.

Mnohé rodinné podniky v Česku stojí nyní před první porevoluční výměnou generací. Podnikatelé, kteří založili firmy po roce 1989, se rozhodují, zda je nechají dětem, předají odbornému managementu, či prodají.

ČTK