Sněmovna bude schvalovat na nadcházející schůzi vládní daňový balíček, který zahrnuje například zvýšení spotřební daně na líh a tabákové výrobky, a zvýšení rodičovského příspěvku. Poslanci také začnou projednávat návrh státního rozpočtu na příští rok. V úvodním kole schvalují jeho základní parametry, tedy příjmy, výdaje a výši schodku.

Schůze začne v úterý odpoledne a měla by trvat tři týdny. S týdenní přestávkou na jednání výborů by mohla skončit v pátek 8. listopadu.

K daňovému balíčku poslanci předložili desítky pozměňovacích návrhů, rozpočtový výbor podpořil jen některé z nich. Navzdory nesouhlasu ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) například doporučil na návrh Věry Kovářové (STAN) vztáhnout nová pravidla zdaňování rezerv pojišťoven jen na neživotní pojištění. U životního pojištění by pro pojišťovny platila dosavadní pravidla. Už dřív výbor doporučil z balíčku vyřadit zdanění plynu v domovních kotelnách a upravit zdanění hazardu a výher. Předloha bude také čelit opozičnímu návrhu na zamítnutí.

Naopak zvýšení základního rodičovského příspěvku o 80 tisíc korun na 300 tisíc korun by měla dolní komory navzdory podaným pozměňovacím návrhům hladce schválit. Návrh podporuje i opozice. Poslanecké úpravy, které směřují zejména k rozšíření okruhu rodin s nárokem na vyšší rodičovskou, sociální výbor nepodpořil. Podle vládní předlohy by jej měli dostávat rodiče novorozenců a dětí do čtyř let, kteří budou k lednu příspěvek ještě pobírat. V případě vícerčat se příspěvek zvýší z 330 tisíc na 450 tisíc korun. Výbor v novele doporučil zpřísnit pravidla pro příspěvky na bydlení, jak chce Jana Pastuchová (ANO).

Návrh státního rozpočtu předložila vláda se schodkem 40 miliard korun, tedy stejným jako letos. Rozpočtový výbor doporučil hlasy členů za ANO, ČSSD a KSČM plénu, aby základní parametry rozpočtu v prvním čtení schválilo. Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek neprosadil ve výboru doporučení, podle kterého by Sněmovna měla návrh rozpočtu vrátit vládě, aby snížila výdaje a schodek o 20 miliard korun. Pokud dolní komora základní údaje rozpočtu schválí, poslanci už budou moci navrhovat pouze přesuny peněz uvnitř rozpočtu.

Po odkladech by se poslanci měli vypořádat se zbývajícími předlohami, které jim vrátil Senát. Jde například o senátní návrh na zrušení zákazu prodeje ve velkých obchodech o vybraných svátcích. Sněmovna chce ze zákona pouze vyjmout velkoobchod.

Do sněmovního finále by měli poslanci poslat mimo jiné návrh nových pravidel pro realitní makléře a předlohu, podle níž by stát odškodňoval rodiče, jejichž dítě po povinném očkování zemře nebo bude mít vážné zdravotní potíže. V první čtení by poslanci mohli posoudit vládní návrh ústavních změn na zakotvení pevných volebních obvodů pro senátní volby a také pevného termínu voleb do horní komory a do obecních a krajských zastupitelstev. V prvním čtení je také třeba novela, jež by zakázala množírny zvířat a zpřísnila by chov šelem.

Dolní komora by se měla také vrátit k projednávání výročních zpráv České televize. Odkládané projednávání zpráv je sledované zejména kvůli tomu, že jejich dvojí neschválení by mohlo vést k odvolání televizní rady. Rada mimo jiné volí a odvolává generálního ředitele.

Už ve třetí volbě by poslanci měli rozhodovat o tom, kdo se stane zástupcem ombudsmanky Anny Šabatové. V minulých dvou volbách z kandidátů prezidenta Miloše Zemana a Senátu nikoho nevybrali. Do nynější volby navrhl Zeman právničky Lenku Marečkovou a Moniku Šimůnkovou. Senát se bude teprve rozhodovat, mohl by nominovat rovněž Šimůnkovou.

Návrh programu schůze čítá 322 bodů. Stejně jako při minulých schůzích se nepředpokládá, že by se poslanci stihli vypořádat se všemi.

ČTK