DAVID HUSPEKA, výkonný ředitel kasín Rebuy Stars.

Rozpočtový výbor upravil návrhy zákonů o zdanění hazardu do zcela jiné roviny, kdy s odvoláním na prevenci rozhodl o zdanění technických her VLT z 35 na 38 procent, živou hru navrhuje zdanit z 23 na 30 procent.

Výjimku uděluje loteriím a sázkovým kancelářím, kterým má zůstat zachováno 23 procent, původní návrh na zdanění výher nad 100 tisíc korun potom posunul k hranici nad jeden milion korun. Co tato nová koncepce znamená pro běžné provozovatele?

Rozhodnutí je pro nás absolutně nesrozumitelné. Daňový systém by se měl zjednodušovat a zpřehledňovat pravidla, rozhodnutí rozpočtového výboru ovšem míří jednoznačně k podpoře loterií a sázkových kanceláří, a zároveň je likvidační pro kasína s živou hrou. Vzhledem k prudkému navýšení daně z pokerových turnajů a rulety není možné tuto zábavu udržet v provozu, navíc chce stát zdražit VLT na 38 procent. To rozhodnutí vůbec nechápeme, protože my jsme provozovatelé, kteří odvádějí řádně daně, zároveň naše skupina investuje finanční prostředky do projektu proti prevenci. Proč máme doplácet za ústupky loteriím? Zdanění výherců zároveň nebylo vyřešeno vůbec. Posunutí hranice pro plátce nadále nedává smysl.

Neumím si představit bázi dobrovolnosti, kdy hráči uvedou výhry a náklady do svých daňových přiznání. Osvobození cizinců od daně navíc nabízí různé způsoby, jak budou chtít hráči zákon obejít. Podle analýzy samotného Ministerstva financí z roku 2015 je tento systém zdanění pro některé hry „zcela nevhodný“ a pro ostatní druhy her zase „velmi komplikovaný“. V mezinárodním srovnání tento způsob srážkového zdanění plošně pro všechny druhy hazardních her neaplikuje žádná země Evropské unie nikoliv kvůli tomu, jestli jde o výhry nad 100 tisíc korun nebo nad 1 milion korun, ale kvůli procesním problémům.

Ministerstvo neanalyzuje finanční ani společenské dopady, které tyto změny přinesou. Navíc v momentě prudkého zdražení hazardu a zároveň zavedení daně z výher vytlačuje MF ČR hazard z legální zóny na černý trh jako například u prohibice. Samotná realizace zákona spotřebuje spoustu času a peněz, přesto finance nepřinese, protože hráči přestanou chodit k nám, legálním provozovatelům, a najdou si místo, kde od nich nikdo daně vybírat nebude. Snad Poslanecká sněmovna ještě zváží všechny argumenty a zamítne schválení takto na evidentně nepřipravených a narychlo vymyšlených zákonů.