Evropská ombudsmanka posunula termín, do něhož měla Evropská komise odpovědět na její žádost o zveřejnění dopisu, který eurokomisař Günther Oettinger loni v listopadu poslal premiérovi Andreji Babišovi a týká se možného střetu zájmů českého politika v souvislosti s dotacemi pro společnost Agrofert. Nový nejzazší termín pro odpověď je konec října.

Eurokomisař poslal českému premiérovi dopis loni na konci listopadu, kdy se Evropská komise možným střetem zájmů zabývala. Dopis nezveřejnily ani české úřady, ani Brusel. Podle týdeníku Respekt Oettinger v textu doporučil českému premiérovi tři způsoby, jakými by se mohl zbavit střetu zájmů. Měl by buď zpřetrhat své vazby i vazby své rodiny na holding, zajistit, aby Agrofert přestal přijímat dotace z evropských fondů, nebo se zdržet účasti na některých rozhodnutích.

Ombudsmanka Emily O’Reillyová doporučila EK alespoň částečně seznámit veřejnost s obsahem dopisu na podnět senátora Lukáše Wagenknechta, podle něhož komise postupuje netransparentně a měla by zveřejnit i další dokumenty týkající se Babišova možného střetu zájmů.

Termín pro odpověď původně stanovený ombudsmankou vypršel dnes.

Komise odpoví do nově stanoveného termínu,“ uvedla mluvčí komise, podle níž bude odpověď zahrnovat i další informace požadované O´Reillyovou. Podle informací ČTK byl nový termín stanoven na 31. října. To je zároveň poslední den, kdy bude úřadovat současná komise. V té nové již Oettinger nebude.

ČTK