DAVID HUSPEKA, výkonný ředitel skupiny Rebuy Stars, která provozuje kasína.

Ministerstvo financí s návrhem na zdanění výher nad sto tisíc korun zapomnělo na základní princip výběru daní, a tím je dokládání daňového přiznání.

Pokud by výherce skutečně začali platit daně z výher po vzoru daně z příjmu, znamenalo by to, že mají nárok také na uvedení vkladu do hry do svých nákladů. I z této situace je zřejmé, že se jedná o naprosto nepřipravený zákon. Nabízejí se otázky, jakým způsobem chce ministerstvo kontrolovat placení daně, jaká budou kritéria pro výběr, kdo bude mít ohlašovací povinnost a spousta dalších. Tento způsob pro získání rychlých peněz do rozpočtu zřejmě více financí spotřebuje, než vydělá.

Zákon o zdanění výher je naprosto nesrozumitelný. Nová daňová povinnost je v praxi nekontrolovatelná a přinese jen další obcházení neúčinných zákonů a chuť hráčů hrát v černé nezdaněné zóně. Daňový systém by se měl zjednodušovat a zpřehledňovat, a ne zavádět další speciální a v praxi nekontrolovatelné daně. Neumím si představit například u rulety nebo u pokeru, kdy se částka 100 tisíc korun má počítat? Má hráč, který prohrál 500 tisíc korun a následně 100 tisíc korun vyhrál, těchto 100 tisíc korun zdanit, i když je 400 tisíc korun v mínusu? Podle analýzy samotného Ministerstva financí z roku 2015 je tento systém zdanění pro některé hry „zcela nevhodný“ a pro ostatní druhy her zase „velmi komplikovaný“. V mezinárodním srovnání tento způsob srážkového zdanění plošně pro všechny druhy hazardních her neaplikuje žádná země Evropské unie.“

Ministerstvo neanalyzuje finanční ani společenské dopady, které tyto změny přinesou. Navíc v momentě prudkého zdražení hazardu a zároveň zavedení daně z výher vytlačuje MF ČR hazard z legální zóny na černý trh jako například u prohibice. Samotná realizace zákona spotřebuje spoustu času a peněz, přesto finance nepřinese, protože hráči přestanou chodit k nám, legálním provozovatelům, a najdou si místo, kde od nich nikdo daně vybírat nebude. Snad Poslanecká sněmovna ještě zváží všechny argumenty a zamítne schválení takto nepřipraveného zákona.