Novelu zákona o institucích zaměstnaneckého penzijního pojištění, která slaďuje zákon s požadavky evropské směrnice, podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Na základě evropské směrnice ukládá novela institucím zaměstnaneckého penzijního pojištění nové povinnosti, které mají mimo jiné zlepšit informovanost účastníků pojištění nebo lépe opatrovat jejich peníze. V ČR není tento systém penzijního pojištění zaveden.

Přestože v Česku není systém zaměstnaneckých penzí zaveden, je ČR povinna ustanovení nové směrnice zavést do svého právního řádu. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) již dříve uvedla, že tuto povinnost řešil Soudní dvůr EU. Rozhodl, že ČR musí všechna ustanovení převzít, i když tento systém v Česku nefunguje.

Institucím ukládá novela například vypracovat přehled důchodových dávek, což má být dokument obsahující klíčové informace pro klienta. Z něj by se měl klient dozvědět mimo jiné, jak se by se mohly vyvíjet jeho důchodové dávky v závislosti na věku odchodu do důchodu. Instituce ho bude muset informovat o tom, jak se tato projekce může lišit od skutečných dávek.

V České republice mohou zaměstnanecké penzijní pojištění nabízet instituce, které mají k této činnosti povolení domovského orgánu dohledu ze zemí EU a oznámí tuto činnost na území ČR České národní bance. Zaměstnanecké penzijní pojištění je organizováno a financováno prostřednictvím zaměstnavatele.

ČTK