Poslanecký návrh na zrychlení a zlevnění vstupu do podnikání vláda před zákonodárci zřejmě nepodpoří. Podle podkladů pro pondělní schůzi se kabinet k předloze postaví záporně, byť její záměr podpoří. Skupina poslanců v čele s Piráty chce, aby si budoucí podnikatelé mohli vyřídit živnostenský list nebo založit společnost s ručením omezeným prostřednictvím internetu za jeden den.

Náklady na získání živnostenského listu nebo na vznik firmy by činily pět set korun, poplatek by bylo možné uhradit platební kartou.

Některá ustanovení poslaneckého návrhu jsou podle vládních legislativců v rozporu s dosavadními principy obchodního práva. Předloha navíc podle nich například nezajišťuje jednoznačnou identifikaci zakladatelů firem. On-line zakládání společností s ručením omezeným by tak podle podkladů pro kabinet přineslo riziko jejich zneužívání například k daňovým únikům.

Vláda také uvede, že už připravuje vlastní návrh zákona i technické řešení on-line založení a zápisu společností s ručením omezeným do obchodního rejstříku. Vede ji k tomu i chystaná změna evropské směrnice o využívání digitálních nástrojů a postupů v právu obchodních společností.

Sněmovní novelu podepsalo osm desítek poslanců. K Pirátům se připojili zástupci klubů ANO, ODS, SPD, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. „Podnikatelé se mají věnovat ekonomické činnosti a nemarnit čas na úřadech,“ napsali předkladatelé ve zdůvodnění. Pirátský návrh spočívá v propojení informačních systémů veřejné správy v nové aplikaci. Aplikace by zautomatizovala řadu činností, které nyní provádějí úředníci nebo notáři.

Pokud by byla novela schválena, lidé si by mohli elektronicky zřídit zatím jen volnou živnost. V současnosti to trvá až pět pracovních dní, poplatek je tisícikorunový. Založení a vznik společnosti s ručením omezeným je podle autorů teoreticky možný rovněž do týdne, nejlevněji vyjde asi na pět tisíc korun. Pokud podnikatel nevyužije soukromé zprostředkovatele, proces trvá déle.

Předkladatelé odhadli, že lidé by si prostřednictvím internetu vyřídili ročně zhruba 33 tisíc živnostenských oprávnění a založili kolem 23 tisíc firem.

ČTK