Ministerstvo zahraničí spustí příští týden nový program rozvojové pomoci, který by měl přispět k investicím českých firem v rozvojových zemích. Program Záruka by měl snížit rizika a tím i náklady investic pro české firmy, v zemích určení by díky němu mohla vzniknout nová pracovní místa nebo vzrůst životní úroveň. Novinářům to dnes řekl náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa. Podobné nástroje rozvojové pomoci podle něj využívají i severské státy.

Letos vyčlenila vláda pro program Záruka 50 milionů korun. Firmy budou moci žádat o záruku maximálně do poloviny výše úvěru, o který kvůli plánované investici banku požádají. Maximální výše poskytnuté záruky na jeden projekt je 25 milionů korun, maximální délka záruky je osm let. Tlapa předpokládá, že první výsledky investic uskutečněných díky programu by se mohly projevit koncem letošního roku.

Program Záruka poslouží k oživení ekonomiky, aby země, kam investice směřuje, mohla začít fungovat sama a dostala se z chudoby,“ uvedl Tlapa. Podle něj by toto opatření mohlo přispět i ke snížení motivace lidí z rozvojových zemí k migraci do Evropy.

Pro letošní rok jsou na program Záruka vyčleněny peníze z českého státního rozpočtu. Do budoucna ale chce diplomacie podle Tlapy usilovat i o částečné financování programu z fondů Evropské unie.

Česko loni dalo na rozvojovou politiku zhruba sedm miliard korun, byla to stejná částka jako v roce 2017. Pět miliard směřovalo do rozvojových fondů mezinárodních organizací, například OSN, Evropské unie nebo Světové banky. Dvě miliardy byly využity v bilaterálních projektech, které vypisovala Česká rozvojová agentura nebo zastupitelské úřady na místě. Peníze se využívaly například na pomoc v zemědělství, ve školství či ve zdravotnictví.

ČTK