Tuzemská průmyslová produkce loni vzrostla oproti předchozímu roku bez tří desetin o šest procent. V případě očištění od vlivu počtu pracovních dní, kdy loni bylo meziročně o dva pracovní dny méně, rostla výroba ještě o pět desetin procentního bodu rychleji. Největší podíl na růstu průmyslu měla výroba automobilů, elektrických zařízení a elektřiny. Naopak se nedařilo těžebnímu průmyslu. Informace přinesl Český statistický úřad.

Nové zakázky v roce 2017 oproti roku předchozímu vzrostly o 6,6 procenta. Významnější podíl na akceleraci růstu tuzemských průmyslových podniků měla poptávka z České republiky, když nové tuzemské zakázky meziročně vzrostly o 9,1 procenta, zatímco nové zahraniční zakázky v minulém roce zaznamenaly růst o 5,3 procenta. Tržby v průmyslu se loni oproti roku 2016 zvýšily o 6,5 procenta. Průmyslové podniky zaměstnávající 50 a více lidí loni meziročně evidovaly dvouprocentní nárůst počtu zaměstnanců. Hrubá měsíční mzda v průmyslu v minulém roce průměrně dosáhla na 31 418 korun, když v průměru vzrostla o 6,9 procenta.

Co se týká prosince loňského roku, průmysl v České republice zpomalil meziroční tempo růstu na osm procent, ve srovnání s listopadem roku 2017 se jednalo o pokles o pět procentních bodů. K meziročnímu růstu průmyslové výroby v posledním měsíci minulého roku přispěla především výroba automobilů, produkce elektrických zařízení a kovovýroba. Pokles naopak zaznamenala produkce u výroby kovů a slévárenství nebo u výroby ostatních dopravních prostředků. Hodnota nových zakázek v loňském prosinci meziročně stoupla o 6,8 procenta. Tržby v prosinci se naopak ve srovnání s předchozím rokem snížily o 0,4 procenta.