Tuzemský hrubý domácí produkt ve třetím kvartálu loňského roku meziročně rostl pětiprocentním tempem. Česká ekonomika tak zaznamenala v loňském třetím čtvrtletí nejvyšší meziroční růst za poslední dva roky. V předchozím druhém čtvrtletí ekonomika meziročně vzrostla bez tří desetin o pět procent.

České hospodářství v loňském 3. kvartálu rostlo zejména díky domácí poptávce, když se spotřeba domácností ve srovnání s rokem 2016 zvýšila o 3,8 procenta a mezičtvrtletně o 1,2 procenta. Průměrná spotřeba domácností za jeden měsíc dosáhla podle statistiků 22 966 korun.

Průměrný měsíční příjem domácností na obyvatele činil ve 3. čtvrtletí 24 860 korun. Příjmy domácností vzrostly meziročně o 3,1 procenta a mezičtvrtletně o 1,3 procenta.

Výsledkem pomalejšího růstu výdajů domácností než jejich příjmů oproti předchozímu čtvrtletí byla podle Českého statistického úřadu vyšší míra úspor, a to 10,1 procenta. Míra investic domácností se ve srovnání předchozím kvartálem skoro nezměnila a dosáhla 8,8 procenta.

Ziskovost podniků ve sledovaném období dosahovala 49,5 procenta, meziročně o 0,6 procentního bodu méně a o 0,3 procentního bodu mezičtvrtletně více. Podle Junicke se tak potvrzuje pokračující trend, kdy napjatý trh práce a s tím spojený růst mezd ukrajuje část zisku zaměstnavatelům.

Míra investic nefinančních podniků činila 29,4 procenta, byla tedy vyšší meziročně o 0,3 procentního bodu a meziměsíčně o 0,4 procentního bodu.

Svaz průmyslu a dopravy podle ředitele sekce hospodářské politiky Bohuslava Čížka očekává dobré výsledky i během roku 2018, nicméně tak rekordní hodnoty, jakých růst HDP dosáhl v loňském třetím čtvrtletí, již neočekává.