Ministerstvo průmyslu a obchodu v prosinci vyhlásí výzvu pro střední a malé firmy týkající se průmyslu 4.0. České podniky tak dostanou příležitost získat z evropských fondů dotace na nové technologie v oblasti digitalizace a automatizace. Ministerstvo zájemcům vyčlení přibližně jednu miliardu korun, přičemž na jeden projekt bude možné žádat maximálně dvacet milionů korun.

O chystané výzvě promluvil ministr průmyslu Jiří Havlíček na úterní tiskové konferenci po sněmu Svazu průmyslu a dopravy v Brně. Výzva má být vyhlášena v prosinci tohoto roku a příjem žádostí je zatím ministerstvem plánován na únor až květen příštího roku. O dotace se budou moci ucházet střední a malé firmy, které budou moci zažádat o podporu v rozsahu od jednoho do 20 milionů korun na jeden projekt. Dotace je určena na průmysl 4.0, který je v současnosti hlavním průmyslovým trendem.

Průmyslem 4.0 nebo také čtvrtou průmyslovou revolucí se označuje trend digitalizace a robotizace, díky kterému se automatizuje výroba. Podle Havlíčka by tento celosvětový trend mohl určitým způsobem vyřešit nedostatek pracovníků, který podniky momentálně pociťují.

Rovněž prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák zastává názor, že pokračující robotizace je jednou z možností, jak řešit nedostatek pracovníků v průmyslu. Podle něj však bude trend přicházet postupně a nedostatek lidí v továrnách bude nutné nyní řešit zejména pracovní silou z východní Evropy, případně Asie.