e-news.cz - kurzy
Reklama

Stále více předpisů a přísnější normy likvidují venkov

04.09.2017, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Stále více předpisů a přísnější normy likvidují venkov

„Pokud se to hýbe, zdaň to. Když se to stále hýbe, reguluj to.

A když se to přestane hýbat, dotuj to,“ shrnul kdysi byrokratický idiotismus Ronald Reagan. Sobotko-Babišova vláda si jeho doporučení vzala k srdci. Nejprve vesnické krámky, beztak už jen živořící, zničila záplavou nových předpisů a regulací, pak to završila zavedením EET a nakonec – když zjistila, že nejsou schopny se uživit – rozhodla, že je bude dotovat.
Ale nejde jen o to, že nás bude hloupost ministrů a vládních úředníků stát spoustu peněz. Hlavní problém je v tom, že zatímco krámek si mohl otevřít každý, zpracování žádostí o dotaci zvládne jen velká organizace. Nové prodejny tedy budou moci otevírat jen sítě. Na vesnicích nebudou krámky s hrdými a snaživými majiteli, kterým záleží na krámku, obci i zemi. Nahradily je prodejny s otrávenými zaměstnanci.
Obloukem se tak vracíme ke sporu, který vypukl bezprostředně po listopadu 89. A sice ke sporu o malé prodejny patřící drobným živnostníkům. Ve skutečnosti to začali už komunisté, když někdy v roce 1988 začali prostřednictvím místních národních výborů udělovat první podnikatelské licence pro drobné provozovny. Po změně politického režimu chtěla klausovská strana provést razantní změnu ve prospěch drobných krámkařů. Havlovská strana chtěla naopak privatizovat celé okresní sítě. To by znamenalo ponechat většinu lidí v roli zaměstnanců, změnilo by se jen to, že majitelem by už nebyl socialistický stát, ale konkrétní kapitalista.
Ve sporu zvítězila klausovská strana a byl otevřen prostor pro neuvěřitelnou explozi drobných krámků, obchůdků, dílen a poskytování nejrůznějších služeb. Země se začala probouzet, lidé si začali uvědomovat, že jsou jejími majiteli. To se projevovalo i ve volebním chování. Havlovo Občanské hnutí nedokázalo překročit pětiprocentní hranici pro vstup do parlamentu. Lidé vykázali intelektuály do patřičných mezí.
Nicméně po letech se smějí právě ti havlističtí intelektuálové. Mají své fakulty a neziskovky, ovládají státní média, malé krámky umírají a z jejich vlastníků jsou opět jen kolečka v korporátním stroji. Mohou tak maximálně sedět za pokladnou v hypermarketu, kde jim nic nepatří a kde nemohou nic ovlivnit.
Čí je vina, že to tak dopadlo? Z jedné strany státní byrokracie a neziskovek. Stále více předpisů, stále přísnější normy, stále více kontrol. EET a zvýšení minimální mzdy, to jsou jen poslední kopance, které vše uzavřely.
Z druhé strany je to vina pravice, která malým nedokázala poskytnout ochranu před velkými řetězci a korporacemi. Možná jsou sítě hypermarketů v něčem efektivnější. Jenže ekonomická efektivita není všechno. Rozdíl mezi tím, zda žijeme v zemi hrdých soběstačných lidí, nebo v zemi korporátních otroků, ten se nedá vyčíslit ekonomickou kalkulací.
Petr Hampl, www.pravyprostor.cz 


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Daňhel: Dohledové orgány by měly zamezit neodbornému srovnávání povinného ručení

16.04.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Na začátku března uveřejnil Ekonomický magazín můj příspěvek Ekonomika „povinného ručení“ musí čelit trendu růstu škodního průběhu. Vzápětí v časopisu Pojistný obzor vyšel text „Povinné ručení zůstává pod tlakem vysoké škodní inflace“. Pojistný matematik Petr Jedlička zde konstatoval, že rozevírání nůžek mezi průměrnou škodou a průměrným pojistným pokračuje. 

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Zemřel demýtizátor racionality

16.04.2024, Autor: red

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

Schmarcz: Peklo mimořádných schůzí aneb proč dělat něco užitečného, když místo toho můžeme hrát před voliči trapné divadlo?

14.04.2024, Autor: Martin Schmarcz

Mimořádné schůze se mají konat jen mimořádně. Třeba když vypukne válka, pandemie, stav legislativní nouze, nebo vláda provede něco strašného, na co nestačí interpelace. U nás se z toho stává běžný kolorit. Něco ve stylu speciálního vysílání. Obvykle to ale spíše dopadne jako podřadná telenovela.

Poradna: Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

12.04.2024, Autor: Z blogosféry

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

CETA: Ceny potravin i nadále klesají

05.04.2024, Autor: red

V únoru letošního roku (poslední dostupná data) spotřebitelské ceny celkově vzrostly meziměsíčně o 0,3 %. Meziročně ceny v únoru vzrostly o 2,0 %, což bylo o 0,3procentního bodu méně než v lednu. Ceny zboží úhrnem zůstaly na úrovni měsíce ledna, zatímco ceny služeb vzrostly o 0,7 %.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

CETA: Evropské dotace a regulace: Dvojsečná zbraň českého zemědělství

31.03.2024, Autor: red

Česká zemědělská komunita se ocitá v rozporu mezi regulacemi EU a systémem dotací, které formují současný agrární model. Zatímco Green Deal klade důraz na udržitelnost a ekologické zemědělství, dotace vytváří podmínky pro nadprodukci a environmentální zátěž. Tato situace odhaluje klíčový paradox v srdci evropské zemědělské politiky.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama