Domácí ekonomiku táhne tradičně nahoru automobilový průmysl a v poslední době i rostoucí spotřeba domácností. K tomu se ale podle analytiků přidala i další průmyslová odvětví, což je podle nich velice příznivý jev, kdy se na růstu HDP podílí celé hospodářství země. 

Česká ekonomika v letošním druhém čtvrtletí rostla meziročně o 4,7 procenta a mezičtvrtletně o 2,5 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad. Mezičtvrtletní růst ekonomiky byl přitom nejlepší za více než dvacet let. Meziročně pak ekonomika rostla nejrychleji za poslední rok a půl. Proti odhadům České národní banky byl růst ekonomiky vyšší o 1,2 procentního bodu v meziročním i mezičtvrtletním vyjádření.

K příznivému vývoji české ekonomiky ve druhém čtvrtletí přispěla jak domácí, tak zahraniční poptávka. Podle ČSÚ se ve druhém čtvrtletí dařilo většině odvětví národního hospodářství. K růstu přispěl hlavně zpracovatelský průmysl, tažený nejen výrobou aut, ale například i zvýšením produkce elektrických přístrojů a zařízení. „Vedle dlouhodobě rostoucí spotřeby domácností se mezi faktory růstu domácí poptávky nově zařadila i investiční aktivita,“ uvedli statistici.

Příznivou zprávou je podle analytiků zejména rozložení růstu HDP napříč celým hospodářstvím. „Díky nad očekávání silnému růstu ve druhém čtvrtletí se bude růst ekonomiky letos pohybovat nad čtyřmi procenty,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Dnešní údaje o HDP zvyšují podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška pravděpodobnost, že se někteří centrální bankéři přikloní k dalšímu zpřísnění měnové politiky již tento měsíc. „Rychle rostoucí ekonomika, přehřátý trh práce a inflace nad cílem nejspíše přimějí ČNB ještě k jednomu zvýšení úrokových sazeb v letošním roce, pravděpodobně v listopadu, ale možná již v září,“ uvedla i hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

Převzato: sos, mha (ČTK)