Ekonomický růst ČR v minulém roce zpomalil oproti roku 2015 na polovinu. Navzdory tomu se analytici shodují, že růst tuzemské ekonomiky je stabilní, a předpokládají, že v letošním roce opět zrychlí.

Nárůst ekonomiky ČR v roce 2016 zpomalil na 2,3 % z 4,6 % v roce 2015. Aktuální údaje o hrubém domácím produktu (HDP) ČR, jež zveřejnil Český statistický úřad, rovněž potvrdily meziroční posílení ekonomiky ve čtvrtém kvartálu 2016 o 1,9 %.

Nejnižší ekonomický růst za poslední tři léta

Navzdory vytrvalému posilování české ekonomiky byl růst v minulém roce nejnižší za poslední tři roky. Analytici tvrdí, že tuzemskému hospodářství schází především finance z veřejných investic. „V pohledu na tvorbu kapitálu podle účelu je vidět, že propad nastal zejména v kategorii ostatní budovy, za kterou se skrývají zejména infrastrukturní stavby,“ říká ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. Petr Dufek z ČSOB doplňuje, že veřejný sektor trpí spíše nedostatkem projektů než peněz.

Roste spotřeba domácností i investice firem

Podle analytiků pak spotřeba domácností i investice firem naopak rostou. Reálné příjmy domácností na jednoho obyvatele podle aktuálních údajů ČSÚ vzrostly vzhledem k minulému roku o 3,1 % a spotřeba domácností o 2,7 %. Míra zisku nefinančních podniků ve čtvrtém čtvrtletí 2016 sice meziročně klesla o 1,5 procentního bodu na 49,7 % kvůli růstu nákladů na mzdy, ovšem míra firemních investic vzrostla.

Podle názoru ekonoma Zeisela z Komerční banky růst české ekonomiky v letošním roce opět zrychlí. Nasvědčují tomu uveřejněné údaje tuzemského průmyslu. Podle statistiků zrychlila průmyslová výroba v lednu tohoto roku meziroční růst na 9,6 % z 2,7 %, které vykazovala v prosinci 2016. „Za celý letošní rok očekáváme zrychlení růstu HDP na 2,7 procenta z loňských 2,3 procenta,“ dodává Viktor Zeisel.