Finanční správa vybrala na DPH během prvního kvartálu letošního roku o více než osm miliard korun více ve srovnání se stejným obdobím předcházejícího roku. Nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2016 činí téměř 15 %. Alespoň to tvrdil v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce ředitel Generálního finančního ředitelství (GFŘ) Martin Janeček.

Finanční správa České republiky vybrala během prvního čtvrtletí roku 2017 na dani z přidané hodnoty (DPH) o 8,25 miliardy korun více než v roce 2016. Podle Martina Janečka mělo pozitivní vliv především zavedení kontrolního hlášení, které začalo jako opatření proti daňovým únikům fungovat v minulém roce. Martin Janeček dodal, že data jsou včetně hospodářského růstu.

Podle odhadů ministerstva financí ze začátku března tohoto roku, mělo kontrolní hlášení přispět v roce 2016 k lepšímu výběru DPH částkou v rozmezí 10,2 až 12,6 miliardy Kč. V rámci výběru DPH získal rozpočet České republiky příjem ve výši téměř 350 miliard korun s meziročním nárůstem ve výši asi 18 miliard. Janeček v ČT doplnil, že kontrolní hlášení doposud celkem přineslo 20 miliard. „Těch 20 miliard korun je ve státním rozpočtu,“ uvedl.

Bývalý zástupce ředitele GFŘ je k uveřejněným výsledkům skeptický

Předchozí zástupce ředitele GFŘ Jiří Žežulka, který byl zodpovědný za vedení správy před Martinem Janečkem, uvedl, že výkladu čísel za loňský rok příliš nerozumí: „Když odečteme vliv kontrolního hlášení, tak jak je prezentováno, tak to znamená, že jsme vlastně docílili nárůstu inkasa (čistého ekonomického růstu) někde maximálně kolem dvou procent. To je přece kriticky málo,“ uvedl. Současný ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček tuto Žežulkovu interpretaci odmítl.

Dle slov bývalé náměstkyně ministra financí Simony Hornochové není možné čísla tímto způsobem dopočítat. „Souhlasím s tím, že ne celý růst HDP generuje DPH,“ sdělila. Kontrolní hlášení se týká zhruba půl milionu daňových poplatníků. Společnosti mají povinnost podávat kontrolní hlášení každý měsíc. Pro fyzické osoby, jež jsou plátci DPH, je lhůta pro kontrolní hlášení závislá na lhůtě přiznání u DPH, mohou tak kontrolní hlášení podávat měsíčně nebo čtvrtletně.